کار و خدمات کشاورزی جنوب
ایران, بندرعباس , گلشهر , پشت میوه فروشی بعثت
شنبه - جمعه: 08:00 - 21:00

به دلیل عدم آگاهی کشاورزان عزیز و عدم توجه ویژه به آن‌ها شاهد کاهش عملکرد و کیفیت محصول از یک سو و افزایش آفات و بیماری‌های گیاهان از سوی دیگر بوده ایم. متاسفانه در اکثر موارد کشاورزان عزیز در زمانی اقدام به درخواست کارشناس یا مشاور می‌نمایند که کار از کار گذشته و خسارت زیادی بر این عزیزان وارد آمده و اگر کارشناسان دارای دانش و مهارت کافی باشند مدت زمان نسبتا زیادی برحسب وضعیت باغ باید زمان و انرژی صرف کنند تا باغ یا زراعت و یا گلخانه مورد بحث به شرایط خوب و قابل قبول برگردد.
به دلیل تغییرات بسیار زیادی که در دنیای امروزی شاهد آن هستیم اکثر ما نیاز به مشاوره در بخش‌های مختلف داریم . از این رو پیچیدگی دنیای امروز هر انسانی را به سمت استفاده از مشاوران با سواد، متعهد و با تجربه می‌برد.
در واقع مبلغی که ما برای مشاوره می‌پردازیم به دلیل کاهش اشتباهات احتمالی و افزایش بازدهی و کاهش هزینه‌های اضافه در طولانی مدت به مانند یک سرمایه‌گذاری موثر کمک حال ما می‌باشد.
کار یک مشاور خوب چیست؟
یک مشاور خوب برای شما پل می‎سازد و با ساخت پل درست و به موقع ضمن کاهش مشکلات و موانع موجود برای شما، کمک می‌کند از بهترین مسیر ممکن از جایی که هستید به جایی که قصد دارید بروید.
برخی دلایل مهم که اهمیت مشاوره در بخش کشاورزی را نشان می‌دهتد در ذیل آمده است و سعی نمودیم به طور خیلی خلاصه در مورد مهمترین آنها توضیح دهیم :
- اشتباه در انتخاب محصول و رقم
متاسفانه طی بازدیدهای متعدد شاهد انتخاب محصول و یا رقم نامناسب بودیم. به گونه‌ای که کشاورز پس از گذشت سال‌ها از کشت محصول به این نتیجه رسید که این محصول یا رقم برای این منطقه مناسب نیست.
در نظر بگیرید چندین سال از کاشت درخت گذشته و حالا که درخت مورد نظر باید بار بدهد می‌بینیم محصول یا رقم مناسبی نبوده و سالها هزینه‌های زیاد مثل هزینه‌های کاشت، خرید نهال، کوددهی، آبیاری، هرس، پیوند و از همه مهم‌تر زمان، به هدر رفته و باید از ابتدا شروع به کار کنیم که هزینه‌های بسیار زیادی برای تخریب باغ قبلی و احداث باغ جدید نیاز است.
مثلا باغدار اقدام به کاشت انگور یا انار نموده است و به دلیل شوری بالای آب و خاک با کاهش شدید عملکرد مواجه شده و مجبور می‌شود این درختان را حذف کرده و به سمت کاشت درختانی مثل پسته برود که تحمل و مقاومت بیشتری به شوری بالای آب و خاک دارند.
در مثالی دیگر در بین ارقام پسته ارقام کله قوچی یا فندقی پسته به آب‌شور و یا کم‌آبی حساس هستند و کشت این ارقام پسته در مناطق شور و کم‌آب موفقیت آمیز نخواهد بود.
یا استفاده از نهال‌های غیراستاندارد و نامناسب، به دلیل پیچیدن ریشه اصلی بعد سالیان سال درختان ضعیف شده و شاهد حذف این درختان بودیم.
استفاده از پایه نامناسب در کشت باعث بروز بیماری‌های گیاهی متعدد و حذف بسیاری از درختان شده است.
یا عدم انجام آزمایش آب و خاک و یا وجود لایه سخت در بسیاری از موارد موجب گشته است که درختان بعد چند سال دچار عدم رشد و توقف رشد شده که کشاورز را مجبور به نابودی باغ نموده است.
مواردی از این دست بسیار زیاد است و امکان توضیح همه آنها وجود ندارد و به همین تعداد اندک بسنده می‌کنیم.
- عدم رعایت اصول کشاورزی به خصوص تغذیه مناسب
استفاده نامتعادل از کودهایی که برای تغذیه باید استفاده گردند موجب می‌گردد با گذر زمان شاهد بروز آفات و بیماری‌های گیاهی باشیم.
به طور مثال کمبود مس با گذشت زمان موجب افزایش بیماری قارچی، باکتریایی، نماتود و بسیاری از آفات می‌گردد.
در مثالی دیگر بیش بود ازت مثل مصرف زیادی اوره یا سولفات آمونیوم باعث افزایش بیماری‌های قارچی و آفات می‌گردد.
همچنین کمبود عناصری مثل سیلیس، کلسیم و پتاسیم باعث بروز آفات درجه دو مثل چوب‌خوارها و پوست‌خوارها می‌گردند که متاسفانه روز به روز شاهد افزایش این دسته از آفات مثل کرم خراط یا چوب‌خوار رزاسه هستیم.
مثال‌هایی از این دست بسیار زیاد هستند و به همین مقدار بسنده می‌کنیم.
- کاهش عملکرد محصولات با گذر زمان
در بسیاری از باغات با گذر زمان کاهش عملکرد هستیم چرا که کمبود عناصری مثل روی، منگنز، بور و بقیه عناصر با گذر زمان و عدم تامین مناسب آن‌ها سبب کاهش گلدهی، تبدیل گل به میوه و در نتیجه کاهش محصول می‌شود.
- کاهش کیفیت محصول
مسلما عدم تعادل در مواد غذایی باعث کاهش کیفیت محصول از نظر رنگ‌آوری، بازارپسندی، انبارداری و … می‌گردد و فقط با انجام تغذیه مناسب و انجام صحیح اصول به‌زراعی و به‌باغی این امور ممکن می‌گردد.
- کاهش پنجه زنی و باردهی در گندم، جو و سایر گیاهان
با افزایش میزان آهک در خاکهای کشور و بالا رفتن پی اچ خاک و از سوی دیگر بالا رفتن بی‌کربنات آب آبیاری و کمبود عناصر غذایی مثل فسفر و روی شاهد کاهش پنجه زنی و به طبع آن مصرف بیشتر بذر و کود اما کاهش عملکرد هستیم که بدون دارا بودن دانش کافی برای تامین مواد غذایی لازم و فراهم کردن شرایط جذب، این موارد اصلاح نمی‌گردند.
- فاصله نامناسب درختان و بوته‌ها
در بسیاری از موارد عدم رعایت فاصله مناسب بین درختان و ردیف درختان یا بوته‌ها به خصوص فاصله کم میان آن‌ها موجب گردیده که به دلیل رقابت درختان یا بوته‌ها برای جذب نور شاهد رشد بیشتر شاخه‌ها به سمت آفتاب به جای میوه‌دهی باشیم.
در واقع رشد رویشی بر رشد زایشی غالب گردیده است. همچنین رقابت بین ریشه‌ها برای جذب آب و موادغذایی سبب کاهش عملکرد گردیده است.
نکته شایان ذکر دیگر این است که تراکم زیاد باغات و زراعت باعث می‌گردد به دلیل وجود نور و هوای کم در درختان و عدم پوشش مناسب سم‌پاشی و محلول‌پاشی نتیجه ایده آل در این موارد حاصل نشده و کنترل آفات، بیماری‌ها و تغذیه برگی هم دچار اختلال گردد.
قرارداد مشاوره کارسا
سالها تجربه در عرصه کشاورزی به همراه مشاوره و بازدیدهای مکرر که از نقاط مختلف توسط کارشناسان مختلف کارسا از رشته‌های مختلف کشاورزی صورت گرفت ما را بر آن داشت تا با به کارگیری کارشناسان متخصص و ماهر و متخصص شما را در رسیدن به اهدافتان یاری دهیم.
امیدواریم در کنار هم و با عقد قرارداد مشاوره کارسا بتوانیم ارزش مناسبی به کشاورزی منطقه اضافه کنیم. همچنین به افزایش کمیت، کیفیت و سلامت کشاورزی بیفزاییم.

img_divider

مزایای اصلی خدمات

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

  خانه خود را با یک باغ زیبا گسترش دهید
  ارزش اموال شما چندین بار ارزش اولیه را افزایش می دهد
 زیبایی باغ زیبایی که با سن بهبود می یابد
  زمینداران گواهی شده و مطمئن تمام شده است
  متخصصین ما در سمینار آموزشی سالانه شرکت می کنند