کار و خدمات کشاورزی جنوب
ایران, بندرعباس , گلشهر , پشت میوه فروشی بعثت
شنبه - جمعه: 08:00 - 21:00
18 آگوست 2021

از خاکورزی حفاظتی چه میدانید؟

افزایش سریع و روز افزون جمعیت و تقاضا برای تغذیه، ضرورت برنامه ریزی برای تامین غذای کافی را بیش از پیش آشکار می نماید. بحث کشاورزی پایدار طی دو دهه اخیر رواج بیشتری پیدا کرده و تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است. یکی از مباحث بنیادی و مهم در چرخه تولید محصولات کشاورزی، موضوع نوع عملیات خاکورزی است. آسیب پذیری زیاد خاک در حین عملیات خاکورزی و عملیات بعد از آن، موجب شده که روش های مناسب تری برای حفاظت خاک و افزایش عملکرد محصول در دراز مدت استفاده گردد. در این راستا، استفاده از روش های مختلف خاکورزی حفاظتی به جای روش های مرسوم و سنتی، ضمن حفاظت خاک در مقابل فرسایش آبی و بادی، اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مثبتی بر ساختمان خاک، محیط زیست و بهره وری از منابع آبی خواهد گذاشت.

خاکورزی چیست؟

انجام هر نوع عمل مکانیکی روی خاک می تواند خاکورزی تعریف شود. خاک ورزی در مفهوم وسیع به معنای به هم زدن و تغییر ویژگی های ساختاری خاک با اهداف گوناگون است. اما در کشاورزی، تغییر در وضعیت بستر بذر و یا ریشه گیاه به منظور کشت و کار گیاهان را خاک ورزی می گویند.

خاکورزی تلاش برای ایجاد شرایط محیطی مناسب برای جوانه زدن بذر، سبز شدن گیاهچه و رشد ریشه، کنترل علف های هرز، کنترل فرسایش و رطوبت خاک است. انواع عملیات خاک ورزی با ابزارهای متفاوت به روش هایی مانند بریدن، پخش کردن، برگرداندن و مخلوط کردن تمام یا بخشی از خاک در یک یا چند مرحله انجام می گیرد.

نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیا، آماده سازی بستر بذر با بکارگیری نیروی تراکتور جهت انجام عملیات مورد نیاز کشاورزی صورت می پذیرد. با عنایت به اینکه تراکتورهای موجود در سطح ایران از جمله ماشین آلات دیزلی بوده که با مصرف گازوئیل نیروی مورد نیاز حرکت خود را تامین می نمایند و از طرفی با توجه به وسعت اراضی کشاورزی کشورمان، می توان به سادگی به این نکته پی برد که چه حجم عظیمی از انرژی در بخش کشاورزی مملکت مصرف می شود. به همین میزان هر راهکار منتج به کاهش میزان مصرف سوخت چه تاثیر بزرگی بر ساختار اقتصادی کشور خواهد داشت.

خاکورزی حفاظتی چیست؟

خاکورزی حفاظتی روشی است که مقدار کافی بقایای گیاهی را پس از برداشت محصول در سطح زمین حفظ می کنند تا حفاظت خاک در برابر فرسایش افزایش یابد. در این روش، معمولا کاهش میزان تردد ماشین آلات و ادوات و یا حذف عملیات خاک ورزی فشرده مانند برگرداندن لایه سطحی خاک مورد توجه است.

اهمیت خاکورزی حفاظتی

با توجه به این که کشور ما جزء مناطق کم باران بوده و حفظ رطوبت خاک در آن به ویژه در شرایط خشکسالی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد، بنابراین می باید به سمت روش های خاکورزی رفت که درصد بیشتری از بقایای گیاهی را در سطح خاک باقی بگذارد. کاهش مواد آلی خاک های زراعی، افزایش مصرف بی رویه سموم و کودهای شیمیایی، آلودگی بیش از حد هوا در فصول برداشت محصول و آتش زدن کاه و کلش مزارع، کاهش نسبی عملکرد و کیفیت محصولات زراعی و ده ها معضل دیگر همگی ثابت می کنند که باید به دنبال شیوه های نو و تحول بنیادی در کشاورزی کشور بود. در حال حاضر خاکورزی حفاظتی یکی از جدیدترین شیوه هایی است که بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا برای حل این مشکلات انتخاب نموده اند.

خاک ورزی حفاظتی یک ماشین خاص نیست، یک سیستم است. سیستمی که در آن پس از عملیات خاکورزی و بذرکاری محصول، حداقل 30 درصد سطح خاک به وسیله بقایای محصول قبلی پوشیده شده است واز مدیریت برداشت محصول قبلی شروع می شود. هدف خاک ورزی حفاظتی افزایش بهره وریست.

توقف و یا حتی معکوس نمودن روند فرسایشی خاک در سرتاسر جهان به منظور ارتقاء پایداری منابع طبیعی شامل زمین، آب و هوا، افزایش کمی و کیفی محصولات و کاهش هزینه های تولید و بهبود وضعیت معیشتی کشاورزان وخانواده آنها ازجمله اهداف کشاورزی حفاظتی است.

نقش خاکورزی حفاظتی در کنترل خشکسالی

کشور ایران در ناحیه خشک و نیمه خشک جهان قرار گرفته است. کمبود و توزیع نامناسب بارندگی و تبخیر و تعریق زیاد از مشخصات اصلی اقلیم منطقه محسوب می شود. بخش وسیعی از اراضی زراعی کشور به صورت دیم مورد بهره برداری قرار می گیرد که این مناطق به شدت تحت تاثیر عوامل اقلیمی می باشند. مدیریت صحیح بقایای گیاهی و حفظ آن در سطح خاک با استفاده از خاکورزی حفاظتی برای افزایش ظرفیت ذخیره و نگهداری رطوبت خاک بسیار حائز اهمیت است. از طرف دیگر تخریب خاک و کاهش حاصلخیزی آن از مسایل اصلی و مهم در مناطق نیمه خشک می باشد.

به منظور جلوگیری از این امر بایستی فرآیند تخریب خاک به حفاظت خاک تبدیل شود که لازمه آن استفاده از کشاورزی پایدار و شخم حفاظتی می باشد. خاکورزی حفاظتی با حفظ بقایای گیاهی در خاک، میزان نفوذ آب را بهبود می بخشد و فرسایش خاک را کاهش می دهد. استفاده از این سیستم در درازمدت موجب تغییرات وسیعی در بهبود خصوصیات فیزیکی خاک می شود.

با وجود بقایای گیاهی در خاک با استفاده از خاک ورزی حفاظتی، مانعی در برابر تابش مستقیم اشعه خورشید بر روی خاک به وجود می آید که در نتیجه دمای خاک و میزان تبخیر آن کاهش می یابد. استفاده از این نوع خاک ورزی در خاک های نسبتا سبک، مواد آلی خاک را افزایش داده و به استحکام ساختمان خاک و دانه بندی آن کمک می کند. از طرفی مواد آلی خاک، منبع غذایی گیاه است و در صورت اضافه شدن بقایای گیاهی به خاک، منبع کربنی لازم برای استفاده موجودات ریز موجود در خاک نیز تامین خواهد شد. با بالا رفتن ظرفیت نگهداری خاک، از یخ زدگی آن در فصل سرما نیز جلوگیری می شود. با وجود بقایای گیاهی در خاک سطحی در زمان استفاده از خاک ورزی حفاظتی، خاک سطحی از تراکم ناشی از برخورد قطرات باران محفوظ و از ایجاد روان آب ناشی از باران جلوگیری می شود و آب فرصت کافی برای نفوذ پیدا می کند.

بطور کلی در شرایط فعلی یکی از راهکارهای مقابله با خشکسالی و کاهش آثار سوء آن بر بخش کشاورزی، بهبود خصوصیات فیزیکی خاک است که این مهم از طریق روش های خاکورزی حفاظتی قابل اجرا می باشد.

 

نمونه دستگاه خاکورزی حفاظتی -روتوچیزل

برای خرید روتوچیزل اینجا کلیک کنید

 

کشاورزی حفاظتی چیست؟

کشاورزی حفاظتی به مجموعه ای از تکنیک ها شامل: نگهداری بقایای گیاهی در سطح خاک، تناوب زراعی، کاربرد کود سبز، کاهش تردد وسایل و ماشین آلات کشاورزی، استفاده از بسترها یا پشته های عریض، مدیریت تغذیه و حاصلخیزی، بکارگیری ادوات مناسب و… گفته می شود.

اهداف کشاورزی حفاظتی

از اهداف کشاورزی حفاظتی میتوان به حفظ منابع پایه و پایداری تولید، کاهش اثرات زیان بار تراکم در خاک های فشرده، صرفه جویی در وقت، نیروی کار و سوخت، کاهش عملیات زراعی و بهبود اقتصاد مزرعه، کاهش روان آب و جلوگیری از فرسایش آبی و بادی، افزایش قابلیت نگهداری و نفوذ آب در خاک و کاهش تبخیر غیرمفید، نگهداری بقایای گیاهی در سطح خاک به جای سوزاندن آنها، حفظ موادآلی در خاک و امکان افزایش آن، مدیریت حاصلخیزی خاک و کنترل علف های هرز و تثبیت کردن بقایای گیاهی در خاک اشاره کرد.

18 آگوست 2021

پوسیدگی گلگاه هندوانه

پوسیدگی یا سیاه شدن گل گاه هندوانه باعث ایجاد لکه سیاه رنگ در انتهای میوه هندوانه می شود. در بیشتر موارد در چنین حالتی، میوه فاسد و غیر قابل خوردن شده و مرغوبیت خود را از دست می دهد. گرچه میوه های آسیب دیده قابل درمان و احتمالاً خوش طعم نیستند، اما می توانید بقیه محصول را با اقدامات سریع نجات دهید.
پوسیدگی گلگاه در هندوانه به دلیل کمبود آب و دسترسی به کلسیم در زمان باردهی گیاه ایجاد می شود. اطمینان حاصل کنید که گیاه همیشه آب کافی دارد و pH خاک را برای بهینه سازی رشد هندوانه تنظیم کنید.
به گزارش سرویس دانشگاهی آرکانزاس، پوسیدگی گلگاه یک مشکل رایج هندوانه است که در اثر کمبود شدید کلسیم موجود در هنگام باردهی ایجاد می شود.

 

 

چرا هندوانه از انتها دچار پوسیدگی می شود؟

پوسیدگی گلگاه هندوانه توسط یک عامل بیماری زا ایجاد نمی شود. این نتیجه میوه ای است که مقدار کافی کلسیم برای رشد مناسب ندارد. وقتی میوه ها به سرعت در حال رشد هستند، به مقدار زیادی کلسیم احتیاج دارند، اما این ماده به خوبی در گیاه حرکت نمی کند، بنابراین اگر در خاک موجود نباشد، دچار کمبود می شوند. کمبود کلسیم در نهایت باعث می شود سلولهای سریع در حال رشد میوه ها، دیگر به رشد ادامه ندهند و انتهای گلگاه هندوانه را به یک ضایعه سیاه و چرمی تبدیل کند.
پوسیدگی گلگاه در هندوانه به دلیل کمبود کلسیم ایجاد می شود، اما افزودن بیشتر کلسیم به وضعیت کمک نمی کند. بیشتر اوقات، پوسیدگی گلگاه هندوانه زمانی رخ می دهد که سطح آب در هنگام شروع میوه دهی در نوسان است. تامین آب مداوم برای انتقال کلسیم به این میوه های جوان لازم است، اما مقدار زیاد آن نیز خوب نیست. زهکشی خوب برای ریشه های سالم لازم است. گاهی اوقات، استفاده بیش از حد از کود نیتروژنی می تواند باعث رشد بیش از حد گیاه شده و میوه دهی کم شود. حتی نوع غلط کود نیز در صورت اتصال کلسیم به خاک می تواند منجر به پوسیدگی انتهایی گل شود. کودهای حاوی آمونیوم می توانند یون های کلسیم را به هم وصل کرده و در دسترس میوه هایی که بیشتر به آنها نیاز دارند، قرار ندهند.

 

برای خرید کود نیترات کلسیم اینجا کلیک کنید

برای خرید سم حشره کش آبامکتین اینجا کلیک کنید

برای خرید سم کنه کش نوردوکسیل اینجا کلیک کنید

بهبود پوسیدگی گلگاه هندوانه

میوه های آسیب دیده را از گیاه در اسرع وقت بردارید تا گیاه به شروع تولید گل های جدید تشویق شود  و خاک اطراف گیاه خود را بررسی کنید. pH را بررسی نمایید، در حالت ایده آل، باید بین 6.5 تا 6.7 باشد، اما اگر زیر 5.5 باشد ، قطعاً مشکلی دارید و باید سریع خاک را اصلاح کنید.
هنگام آزمایش به خاک نگاه کنید؛ آیا خیس است یا پودری و خشک است؟ در هر دو حالت، پوسیدگی گلگاه در انتظار وقوع است. هندوانه های خود را به اندازه کافی آبیاری کنید تا خاک مرطوب بماند، خیس نباشد و هرگز اجازه ندهید آب در اطراف گیاه گودال شود. افزودن مالچ به حفظ رطوبت بیشتر خاک کمک می کند، اما اگر خاک شما خاک رس است، ممکن است مجبور شوید مقدار قابل توجهی کود حیوانی در پایان فصل مخلوط کنید تا در سال آینده هندوانه های خوبی به دست آورید.

18 آگوست 2021

آموزش کاشت درخت انار

در این دنیا کم تر چیزی خوشمزه تر از انار آبدار وجود دارد. قسمت های درخشان میوه مانند یاقوت های خوراکی برق می زند. اگر عاشق انار یا Punica granatum هستید، سعی کنید گیاه خود را پرورش دهید. در حالی که گیاه بیشتر شکل بوته ای دارد تا درخت، اما می توانید گلدان خود را آموزش دهید تا شکل درخت به خود بگیرد.

کاشت درخت انار:

در اولین بخش از این مطلب به کاشت درخت انار می پردازیم.

1- انواع انار مناسب را انتخاب کنید:

Punica granatum درخت کوچک برگریز است. این گیاه در فصل تابستان با گل های نارنجی رنگ تقریباً به 2.5 متر قد می رسد. رقم کوتوله “نانا” کوتاهتر می باشد و حدود 1 متر رشد می کند و بهترین نوع برای رشد در ظروف است. یا ممکن است درخت هایی با گل های پر زرق و برق که با اسم “زیبا” شناخته می شوند را دوست داشته باشید.

هنگام انتخاب نوع انار حتماً آب و هوای خود را در نظر بگیرید. اکثر انواع نمی توانند دمای زیر −9.4 درجه سانتیگراد را تحمل کنند. روش های مختلفی برای پرورش انار وجود دارد: نهال انار، قلمه یا بذر درخت انار. رشد انار از دانه ها تضمین نمی کند که شما یک نوع خاص انار بدست آورید و باید سه یا چهار سال صبر کنید تا گیاه شما میوه ای تولید کند.

2- نهال انار را بدست آورید:

می توانید یک نهال انار را از گلخانه محل خود خریداری کنید. اگر می خواهید انار کاشت خودتان را بخورید، حتماً نوعی که میوه های خوراکی تولید می کند را بخرید. با این حال، اگر دوستی دارید که درخت انار دارد، می توانید یک قلمه از آن درخت نیز بگیرید. شاخه ای را که طول آن حداقل 25 سانتی متر است برش دهید. قسمت انتهایی شاخه را با هورمون ریشه زا بپوشانید تا به رشد آن کمک کند. قلمه را در فوریه یا مارس، زمانی که گیاه هنوز خاموش است، برداشت کنید.

3- نقطه ای را انتخاب کنید که آفتاب زیادی داشته باشد:

درختان انار عاشق آفتاب هستند و فقط در صورت آفتاب کافی به طور مطمئن میوه می دهند. اگر در حیاط خود نقطه ای ندارید که در طول روز دائماً آفتاب بگیرد، محلی را انتخاب کنید که کمترین سایه را داشته باشد.

4- خاکی را انتخاب کنید که به خوبی تخلیه شود:

درختان انار قادر به تحمل خاک غرقاب نیستند (معروف به “پا خیس”). در عوض، آنها بهترین رشد را در خاک با تخلیه خوب یا حتی خاک ماسه ای دارند. برخی از تولید کنندگان انار معتقدند که خاک کمی اسیدی برای انار بهتر است، اگرچه در خاک متوسط قلیایی نیز رشد بسیار خوبی دارند. در بیشتر قسمت ها، انارها با خاکی که در آن کاشته می شوند سازگار می شوند، به شرطی که خوب تخلیه شوند.

5- انار را از باد و رطوبت شدید در امان نگه دارید:

انار را در یک نقطه گرم و خشک بکارید که تا جای ممکن از وزش باد شدید در امان باشد. از کاشت آن در منطقه ای از باغ خود که مرطوب، تاریک یا غرقاب است، خودداری کنید. به خاطر داشته باشید که انار در آب و هوای گرم و خشک رشد می کند.

6- درخت انار را بکارید:

گلدان خود را در اوایل بهار بعد از آخرین سرما بکارید. نهال را به آرامی از ظرف خارج کنید. 2.5 سانتی متر از پایین توده ریشه را بشویید تا خاک گلدان اضافی از بین برود. انجام این کار به گیاه کمک می کند تا سریعتر از گیاهانی که مستقیماً از ظرف گلخانه به زمین منتقل می شوند، خود را تثبیت کند. یک سوراخ به عمق و عرض 60 سانتی متر حفر کنید و نهال انار را درون سوراخ قرار دهید.

اگر با استفاده از قلمه گیاه می کارید، زمین را شل کرده و شاخه انار را به صورت عمودی بکارید تا انتهای برش آن در زمین 12.5 تا 15 سانتی متر زیر خاک باشد، در حالی که جوانه های خوابیده آن بیرون از خاک هستند. همچنین اطمینان حاصل کنید که ریشه گیاه را با هورمون ریشه زنی آغشته می کنید تا به رشد ریشه کمک کند.

مراقبت از انارتان:

در دومین بخش از این مطلب به چگونگی مراقبت از انار کاشته شده خود می پردازیم.

1- بلافاصله بعد از کاشت گیاه آن را آبیاری کنید:

انجام این کار به تثبیت خاک اطراف انار تازه کاشته شده کمک می کند. پس از آبیاری اولیه، گیاه را روزانه آبیاری کنید تا زمانی که شروع به رشد برگ های جدید کند. رشد برگ جدید نشانه این است که گیاه شما در خانه جدید خود مستقر می شود. به تدریج آبیاری گیاه خود را به هر هفت تا ده روز برسانید.

وقتی درخت گل یا میوه می دهد، هر هفته به گیاه آبیاری عمیق و خوبی بدهید. اگر باران می بارد، نیازی نیست که به آن مقدار زیادی آب دهید.

2- پس از اینکه درخت انار تثبیت شد کوددهی کنید:

کود سولفات آمونیوم به خوبی برای انار کار می کند. در طول سال اول رشد، حدود یک فنجان کود را سه بار بپاشید (بهمن، اردیبهشت و شهریور زمان ایده آل برای انجام این کار است).

بهترین راه برای افزایش طول عمر و بازدهی درخت انار استفاده از کودهای NPK، اسیدامینه، کودجلبک دریایی، اسید هیومیک است. برای خرید روی لینک های زیر کلیک کنید.

خرید کودNPK

خرید کود اسیدآمینه

خرید کود جلبک دریایی

خرید کود اسید هیومیک

خرید کود آهن

3- علف های هرز را دور کنید:

اطراف درخت خود را عاری از علف های هرز نگه دارید. هیچگونه علف هرز و گیاه دیگری را نمی خواهید که با انار شما رقابت کنند. همچنین حذف علفهای هرز در اطراف درخت وقتی کم و مانند بوته است دشوار است. منطقه را بدون علفهای هرز نگه دارید یا مقداری مالچ ارگانیک در اطراف گیاه بریزید. مالچ در عین حال که رطوبت گیاه را حفظ می کند به مبارزه با علف های هرز و سایر علف ها کمک می کند.

 

برای مبارزه با علف های هرز باغ انار از پاراکوات استفاده کنید. برای خرید اینجا کلیک کنید

هرس و مراقبت از انار:

در آخرین بخش از این مقاله به هرس و مراقبت از درخت انار خود می پردازیم.

1- در صورت تمایل گیاه را به شکل درخت آموزش دهید:

در حالی که انارها اگر آزموده نشوند بیشتر شبیه درختچه هستند تا درخت، شما می توانید گیاه را طوری مرتب کنید که مانند درخت شود. این کاری است که بسیاری از باغبان ها انجام می دهند.

با استفاده از قیچی باغبانی، مکنده ها (شاخه های کوچکتری که به گیاه کمک می کند شکل بوته ای خود را بدست آورد) را در پایه گیاه قطع کنید تا بیشتر شکل درخت به خود بگیرد. این کار را اندکی پس از استقرار گیاه انجام دهید.

اگر برای شما مهم نیست که گیاه شما درخت مانند است یا نه، بگذارید به طور طبیعی رشد کند.

2- قسمت های مرده یا آسیب دیده گیاه را بردارید:

برای نگهداری از درخت نیازی نیست که درخت انار خود را هرس کنید، اما بهتر است شاخه های مرده یا در حال مرگ را در بهار قطع کنید تا به رشد خوب درخت کمک کنید. شما می توانید گیاه را همانطور که لازم می بینید هرس کنید.

اگر در حال پرورش انار در ظرف هستید، باید مقدار بیشتری هرس و آموزش دهید تا گلدان را به اندازه و شکل مورد نظر خود حفظ کنید.

3- انار را سالم نگه دارید:

با اطمینان از عدم آبیاری بیش از حد گیاه از رشد کپک جلوگیری کنید. دو مشکل دیگر که برخی از انارها با آن روبرو هستند شته ها و پروانه انار است. با استفاده از اسپری خریداری شده از گلخانه یا فروشگاه باغبانی محلی خود می توانید شته ها را از بین ببرید. برای از بین بردن شته ها همچنین می توانید از یک روش مدیریت آفات یکپارچه استفاده کنید، که ممکن است شامل جذب کفشدوزک، پاشیدن آب روی درختان برای از بین بردن شته ها یا حتی خرید حشرات درنده برای خوردن شته ها باشد. پروانه انار بسیار رایج نیست و نباید مشکلی ایجاد کند. اگر چنین است، از اسپری پروانه استفاده کنید تا درختان خود را از شر لارو خلاص کنید.

 

18 آگوست 2021

آموزش کاشت یونجه

کاشت یونجه بسیار راحت است.یونجه (با نام علمی Medicago sativa) مهمترین علوفه در جهان است.در زبان عربی، یونجه به معنی “پدر همه غذاها” است.

به دلیل سازگاری و کاربرد چندگانه، در بیش از 70 کشور کشت می­شود. از کاشت یونجه می­توان برای چرای اسب­ها، گوسفند، بزها، خوک­ها، مرغ­ها و گاوهای شیری استفاده کرد.
همچنین، می­توان آن را به صورت سیلو، کود سبز یا محصول پوششی مورد استفاده قرار داد. انسان نیز می­تواند یونجه را مورد استفاده قرار دهد (جوانه­ ها نه بذر ­ها). یونجه حاوی مقادیر بسیار زیادی از ویتامین­های ضروری مانند K، E، D، B، A و غنی از مواد معدنی است.کاشت یونجه بسیار سود آور است.

خواص دارویی کاشت یونجه
پیشنهاد شده که یونجه دارای خواص دارویی بسیاری برای انسان بوده و به انسان در برابر آرتروز، عفونت­های دستگاه ادراری، نارسایی کلیه، مثانه و پروستات کمک می­کند. همچنین، برای کاهش کلسترول به عنوان مکمل غذایی استفاده می­شود.
یونجه می­تواند به عنوان قرص یا کپسول مصرف شود. FDA توصیه کرده که کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید از جوانه­های خام یونجه استفاده کنند. بسیاری از مردم قرص یونجه و کپسول را به عنوان مکمل غذایی مصرف می­کنند.
برخی از محققان معتقدند که یونجه مهمترین محصول جهان است، اما یونجه تولید شده همانند گندم و جو به طور مستقیم توسط انسان مصرف نمی­شود.
اگر کاشت یونجه وجود نداشته باشد، صنعت گوشت و لبنیات متفاوت خواهد بود و به احتمال زیاد کمتر خواهد شد.

گیاه یونجه، گیاه چند ساله با برگ­های سه برگچه­ای و با گل آبی تا بنفش است. این گیاه متعلق به تیره Fabaceae (تیره نخود و لوبیا) است. یونجه مهمترین علوفه در جهان است. گیاه یونجه منبع طبیعی نیتروژن است، زیرا میزبان باکتری­های همزیست خاکی در گره­های ریشه می­باشد که نیتروژن هوا را به خاک منتقل می­کند. بنابراین، نتیروژن برای سایر گیاهان نیز در دسترس است.

گیاه یونجه سازگاری بالایی با شرایط آب و هوایی مختلف دارد. یونجه تحمل بالایی را نسبت به خشکی نشان می­دهد. این امر می­تواند به دلیل سیستم ریشه آن باشد که تا عمق 30-15 فوت (4.5 تا 5 متر) نفوذ کرده و مواد غذایی و آب مورد نیاز خود را بدست می­آورد. میانگین طول ریشه 5-4 فوت (1.5-1.2 متر) است. قسمت بالای گیاه نسبت به سیستم ریشه کوتاه­تر است. ارتفاع گیاه از 2 تا 4 فوت (60 تا 120 سانتیمتر) است. گیاه یونجه در خاک­های دارای زهکشی خوب رشد مناسبی دارد، زیرا خاک­های مرطوب باعث توسعه بیماری­های مختلف می­شوند.

چرخه زندگی یونجه

در چند کلمه، یونجه می­تواند در پاییز یا بهار کاشته شود. فرض کنید بذرها را در فصل بهار سال اول بکاریم. اگر همه چیز به درستی پیش رود، 65-60 روز دیگر اولین برداشت صورت خواهد گرفت. 45-35 روز بعد، ما می­توانیم برداشت دوم را انجام دهیم و به طور کلی هر 45-35 روز می­توانیم یونجه را تا اواخر پاییز سال 1 (پایان ماه اکتبر – نوامبر) برداشت کنیم. در این زمان، گیاه خود را برای زمستان آماده می­کند. به طور معمول، برداشت آن تا بهار بعدی متوقف می­شود (سال دوم). اگر ما از گیاه مراقبت کنیم، در طول دوره بهار و اواخر پاییز سال دوم نیز می­توانیم هر 45-35 روز یکبار نیز برداشت کنیم. همین امر در مورد سال­های 3 و 4 نیز صادق است. اکثر کشاورزان پس از سال چهارم کشت یونجه متوقف می­کنند، زیرا عملکرد آن به طور قابل توجهی کاهش می­یابد (ممکن است هر سال 15 درصد کاهش یابد). با این حال، در مواردی گزارش شده که در آن گیاهان یونجه پس از 7-6 سال یا حتی بیشتر نیز به تولید محصول خود ادامه می­دهند. بیشتر کشاورزان در اواخر سال چهارم محصول را حذف کرده و غلات را کشت می­کنند.

بیش از 200 نوع یونجه شناخته شده وجود دارد، اما تنها 8-6 مورد از آن در سطح تجاری استفاده می­شود. به طور کلی، گونه­ های مختلف یونجه در مناطق مختلف رشد می­کنند. ما بایستی مشخص کنیم که کدام نوع در منطقه ما بیشتر مورد استفاده قرار می­گیرد. اگرچه گیاه یونجه سازگاری بالایی نسبت به شرایط مختلف آب و هوایی دارد، اما قبل از تصمیم­گیری بایستی بررسی کنیم که کدام مورد تنوع خوبی در منطقه ما دارد.

آماده­ سازی کشت یونجه در طول تابستان سال قبل انجام می­شود. اکثر کشاورزان از طریق تست pH خاک در نزدیک 5/6 فعالیت خود را آغاز می­کنند. بسیاری از کشاورزان مقدار 4-3 تن در هکتار آهک را به خاک اضافه می­کنند. اعتقاد بر این است که آهک باعث افزایش فعالیت باکتری ریزوبیوم شده و سیستم تهویه خاک را بهبود می­بخشد. همچنین، برخی از کشاورزان 3-2 تن در هکتار کود اضافه کرده و قبل از کشت شخم عمیق می­زنند (به یاد داشته باشید که 1 تن = 1000 کیلوگرم = 2200 Ibs و 1 هکتار = 47/2 جریب = 10000 متر مربع است). قبل از اعمال هر نوع کود یا روش­های خاک­ورزی، بایستی از خاک آزمایش انجام شود. به طورکلی، هنگام رشد یونجه، آخرین خاک­ورزی روز قبل از کاشت صورت می­گیرد.

اگرچه یونجه گیاهی سازگار بوده و سال­ها محصول خوبی را تولید می­کند، اما می­تواند به شدت تحت تاثیر علف­های هرز قرار گیرد. علف­های هرز با گیاه یونجه بر سر آب و مواد مغذی رقابت می­کنند و باعث می­شوند که گیاهان نازک و ناکارآمد باشند. ما ممکن است مجبور شویم اطلاعاتی را از کشاورزان محلی و یا متخصصان کشاورزی در مورد علف­های هرز جمع­آوری کنیم. سپس با بایستی بر اساس چارچوب قانون محلی و پیشنهاد متخصصان، سیاستی را در قبال علف­های هرز برنامه­ریزی کنیم. برخی مواد شیمیایی به طور گسترده در برخی از کشورها استفاده شده و در برخی کشورهای دیگر به شدت ممنوع هستند.

نحوه کشت بذر یونجه ، مقدار کشت بذر یونجه و تعداد گیاهان در هر هکتار

بذر یونجه را می­توان در پاییز یا بهار کشت کرد. رایج­ترین آن کشت در بهار است. به طور متوسط، حدود (40-20 کیلوگرم) در هکتار بذر خام یا 36-17 Ibs در هر هکتار کشت می­شود (به یاد داشته باشید که 1 تن = 1000 کیلوگرم = 2200 Ibs و 1 هکتار = 247 جریب = 10000 متر مربع است). در ایالات متحده، در سطح گسترده، بذرهای یونجه از طریق ماشین­های کاشت با کیفیت بالا استفاده می­کنند. در این مورد، آن­ها از 15 Ibs بذر در هکتار استفاده می­کنند. هنگام استفاده از این ماشین­ها، اضافه کردن بیش از 15 Ibs بذر در هکتار تعداد کل گیاهان بالغ سالم را افزایش داده و به همین ترتیب عملکرد کل را افزایش می­دهد.

اگر بذرهای خریداری شده خام نباشند، بایستی از تامین کننده خود مقدار دقیق بذر در هر هکتار را بپرسید، زیرا ممکن است به طور قابل توجهی متفاوت باشد. اطمینان حاصل کنید که بذر ها دارای کیفیت بالا بوده و عاری از علف هرز هستند، زیرا در غیر این صورت گیاهان شما به علت رقابت با علف­های هرز ضعیف می­شوند.

بذر یونجه به صورت ردیفی با استفاده از دستگاه­های کاشت که به تراکتور متصل می­شوند، کشت می­گردند. عمق کاشت حدود 4/1 اینچ (6/0 سانتیمتر) است. فاصله بین ردیف معمولا 8 اینچ (20 سانتیمتر) یا کمتر است. حدود یک هفته پس از کاشت، اولین جوانه ­ها را مشاهده خواهید کرد. حدود دو هفته پس از کاشت، می­تواند حداقل 28 گیاه جدید را در هر فوت مربع مشاهده کنید. اگر تعداد گیاهچه در هر فوت مربع 8-10 عدد باشد، ممکن است مجبور شوید که زمین را شخم زده و مجددا کشت کنید. بسیاری از کشاورزان کود فسفر را نیز به دستگاه کاشت یونجه اضافه می­کنند، زیرا هر گونه کمبود فسفر از رشد ریشه یوجه جلوگیری می­کند. به طور کلی، با رشد محصول تعداد گیاهچه­های یونجه در هر هکتار کاهش می­یابد. در طول سال اول، به طور معمول 25 گیاه در هر فوت مربع یا 269 گیاه در هر متر مربع وجود خواهد داشت. با این حال، در پایان سال سوم، به طور معمول 10 گیاه در فوت مربع یا 107 گیاه در هر متر مربع وجود خواهد داشت.

کوددهی یونجه

یونجه به دلیل ارتباط همزیستی با باکتری­های ریزوبیوم نیتروژن مورد نیاز خود را تامین می­کند. میانگین تثبیت سالانه نیتروژن در هر هکتار یونجه حدود 1100 Ibs (500 کیلوگرم) است (به یاد داشته باشید که 1 تن = 1000 کیلوگرم = 2200 Ibs و 1 هکتار = 247 جریب = 10000 متر مربع). در نتیجه، در اکثر موارد کمبود نیترات وجود نخواهد داشت. با این حال، گیاهان یونجه معمولا از کمبود فسفر رنج می­برند. شایع­ترین علامت کمبود فسفر، ریشه­های کم توسعه یافته و برگ­های سبز – آبی است. بسیاری از کشاورزان در طول کاشت فسفر را به زمین اضافه می­کنند، در حالی که دیگران ترجیح می­دهند که 350 Ibs (160 کیلوگرم) P2O5 را در هر هکتار اضافه نمایند که اغلب در پایان زمستان (ژانویه – فوریه) است. بسیاری از کشاورزان نیز قبل از کاشت و بعد از هر 3-2 برداشت در سال­های دو و سوم کود را به خاک اضافه می­کنند.

با این حال، این موارد تنها برخی از الگوهای رایج هستند که نباید بدون انجام تحقیق صورت گیرند. هر مزرعه متفاوت بوده و نیازهای مختلفی را دارد. بهتر است که هر سال یکبار خاک آزمایش شود و پس از مشورت با متخصصان اقدامات لازم صورت گیرد.شما می­توانید این مقاله را با روش­های مختلف کوددهی یونجه کامل کنید.

بذر یونجه همدانی
یونجه همدانی مناسب برای رشد و نمو در مناطق سردسیر است. ارتفاع آن بیش از سایر ارقام سردسیری و نیمه گرمسیری است. یونجه همدانی نسبت به یونجه رنجر برای کشت در مناطق سرد سیر مزایای بیشتری دارد . یونجه همدانی رشد نسبی داشته و سالیانه بیش از 5-4 چین بیشتر تولید نمی نماید .

یونجه همدانی دارای ساقه های بلند خشبی با شاخ و برگ نسبتاً کم و ارتفاع ساقه آن به 90 تا 100 سانتی متر می رسد. برگ های آن کوچک، نازک و باریک تر از سایر یونجه هاست. یونجه همدانی به آب نیاز فراوانی دارد . هر 10-8 روز بایستی آبیاری شود . حداکثر عملکرد این رقم در زمان ظاهر شدن حدود گل ها است .این رقم در ارتفاعات زیاد بخوبی رشد می کند. رنگ گل یونجه همدانی به رنگ بنفش می باشد.

اقلیم مناسب یونجه همدانی: سرد سیری

ارتفاع یونجه همدانی: 90-100 سانتی متر

تعداد چین یونجه همدانی: 3-5

اندازه برگ ها یونجه همدانی: متوسط

تراکم ساقه و برگ یونجه همدانی: متراکم

بذر یونجه نیک شهری
یونجه نیک شهری از بهترین یونجه های مناطق گرمسیری ایران است که علاوه بردارا بودن پتانسیل تولید بالا به لخاط قابلیت چین برداری زیاد با متوسط 18 چین در سال ، مقاومت زیادی نسبت به گرما داشته واز نظر درصد برگ نسبت به ساقه و درصد پروتئین نیز از محصولات برتر است

یونجه نیک شهری تا دمای حدود 50 درجه سانتی گراد را بخوبی تحمل می کند ولی در سرمای 50- سانتی گراد از بین می رود. یونجه نیک شهری نیاز آبی و غذایی بالایی دارد و در شرایط خوب زراعی تا 20 تن علوفه خشک نیز می توان تولید کرد.

اقلیم مناسب یونجه نیک شهری: گرم و مرطوب

ارتفاع یونجه نیک شهری: 100-120سانتی متر

تعداد چین یونجه نیک شهری: 10-12چین

اندازه برگ های یونجه نیک شهری: درشت و پهن

تراکم ساقه و برگ یونجه نیک شهری: متراکم

بذر یونجه مائوپا
یونجه مائوپا از یونجه های کشور آمریکا نشات میگیرد. یونجه مائوپا از تلاقی بین یونجه های آمریکایی و آفریقایی به وجود آمده است و در حقیقت از یونجه ای به نام آفریکن African حاصل شده است. مناسب برای کشت در مناطق گرم و خشک است ارتفاع ساقه های آن به 70 سانتی متر میرسد یونجه مائوپا در برابر گرما و خشکی بسیار مقاوم است. تعداد برگ های آن نسبتاً زیاد و پر محصول است. ولی در برابر سرما حساس و ضعیف است. یونجه مائوپا برای مناطق گرم کشور مناسب است. منشأ آن آمریکاست.یونجه مائوپا محصولی 7 چین است. اندازه برگ های آن درشت و پهن است.

اقلیم مناسب یونجه مائوپا: گرم و خشک

ارتفاع یونجه مائوپا:60-70 سانتی متر

تعداد چین یونجه مائوپا: 7-6 چین

اندازه برگ های یونجه مائوپا: درشت و پهن

تراکم ساقه و برگ یونجه مائوپا: متراکم

بذر یونجه قره یونجه
قره یونجه بیشتر در استان های آذربایجان غربی و شرقی میروید. در برابر سرما متحمل است و برای کشت به صورت یونجه یکساله و حتی دیم در مناطق سرد، مناسب است. گونه های مختلفی از قره یونجه وجود دارد که می توان به اردوباد، بافتان و خواجه اشاره کرد. قره یونجه در برابر شوری و سرما مقاومت بسیار بالایی دارد. ارتفاع ساقه های آن در حدود 75 سانتی متر است و حدود 10 الی 11 گره درطول ساقه اصلی وجود دارد. شکل برگچه ها از نوع قلب وارونه یا اObaordate بوده و پیچش غلاف های این رقم از نوع چپ گرد است.

اقلیم مناسب قره یونجه: سردسیری و دیم

ارتفاع یونجه قره یونجه: 70-80 سانتی متر

تعداد چین قره یونجه: 5-6

اندازه برگ ها قره یونجه: متوسط – کوچک

تراکم ساقه و برگ قره یونجه: متراکم

بذر یونجه رنجر
یونجه رنجر یکی از بهترین بذرهای دنیا شناخته شده است و مرکز اصلی آن کشور آمریکا است. از ویژگی های این یونجه میتوان به رشد سریع ،پایه بلند و 7 چین بودن آن اشاره کرد.یونجه رنجر بیشتر از 10 سال در زمین عمر میکند ودر مزارع آبی و دیمی قابل کشت است. یونجه رنجر در مقابل سرما مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. و بسیار شبیه به یونجه همدانی است. ارتفاع یونجه رنجر از همدانی نیز کمتر می باشد.

شرایط آب و هوایی یونجه رنجر: معتدل – سرد سیر

ارتفاع یونجه رنجر: 70-80 سانتی متر

تعداد چین یونجه رنجر: 5-7

اندازه برگ های یونجه رنجر: متوسط

تراکم ساقه و برگ یونجه رنجر: متراکم

بذر یونجه بمی
یونجه بمی از جمله گیاهان علوفه ای است که می تواند در شرایط کمبود اب ، علوفه ای با کیفیت بالا توولید کند. یونجه بمی برای کاشت در مناطق گرمسیری مناسب است.یونجه بمی در برابر گرما و خشکی بیشتر از یونجه یزدی مقاومت نشان میدهد. دانه های یونجه بمی از یونجه یزدی بزرگتر است بلندای متوسطی درحدود 65-60 سانتی متر داشته و برگ های به نسبت بزرگی دارد. این رقم نیز سالیانه می تواند تا بیش از 10 چین تولید کند. این رقم نیز مانند رقم یزدی به یونجه هفت چین معروف است
اقلیم مناسب یونجه بمی: گرمسیری

ارتفاع یونجه بمی: 60-65 سانتی متر

تعداد چین یونجه بمی: 10-8

اندازه برگ ها یونجه بمی: بزرگ

تراکم ساقه و برگ یونجه بمی: متراکم

بذر یونجه بغدادی
یونجه بغدادی برای اولین بار از کشور عراق وارد ایران شد. یونجه بغدادی مخصوص مناطق گرمسیری است و در نواحی جنوبی ایران وبه ویژه در استان خوزستان کشت می شود . در شرایط گرمای سوزان بدون رکود در سرتاسر سال رشد می کند . یونجه بغدادی ارتفاع بلندی داشته که بیش از 1 متر نیز می رسد بطور متوسط سالیانه 10 چین تولید می نمایند .

ازدیگر ویژگی های بارز این یونجه، مقاومت بالای آن در برابر شوری و نیاز آبی بیسار ان است. برگ های آن بزرگ بوده و پوشیده از کرک و نیاز آبی آن بالاست

اقلیم مناسب یونجه بغدادی: گرمسیری با رطوبت بالا

ارتفاع یونجه بغدادی: 90-100 سانتی متر

تعداد چین یونجه بغدادی: 10-12 چین

اندازه برگ ها یونجه بغدادی: درشت و پهن

تراکم ساقه و برگ یونجه بغدادی: متراکم

بذر یونجه اصفهانی (رهنانی)
ونجه اصفهانی مخصوص مناطق معتدل و نیمه معتدل است و در استان اصفهان بالاترین درصد کشت را به خود اختصاص داده است. ارتفاع ساقه های آن به 70 سانتی متر میرسد.یونجه اصفهانی محصولی 7 چین است.اندازه برگ های آن متوسط است
اقلیم مناسب یونجه اصفهانی: معتدل

ارتفاع یونجه اصفهانی: 60-70 سانتی متر

تعداد چین یونجه اصفهانی: 6-7

اندازه برگ های یونجه اصفهانی: متوسط

تراکم ساقه و برگ یونجه اصفهانی: متراکم

چگونگی آبیاری یونجه

اگرچه یونجه گیاه متحمل به خشکی است اما برای تولید بالا به مدت 4 سال به رطوبت نیاز دارد. بطورکلی، رطوب خاک نباید کمتر از 50 درصد باشد. در طول دوره تولید، کشاورزان خاک را از طریق باران­های مصنوعی، محورهای مرکزی، خطی و غوطه ­وری کنترل شده، آبیاری می­کنند. بطورکلی، 10-3 روز قبل از برداشت آبیاری متوقف می­شود. یونجه یک گیاه ریشه ­دار عمیق است. از این رو، می­تواند دوره­ های بین آبیاری­ها طولانی باشد. با این حال، بیشتر گیاهان یونجه پس از 45 روز خشکی در تابستان از بین می­روند. اگرچه هیچ یک از سیستم­های آبیاری نمی­توانند یکنواختی مطلق را تضمین کنند، اما باید در نظر گرفت که عرضه بیش از حد آب در یک بخش از زمین ممکن است پتانسیل بیماری را افزایش داده و موجب زهکشی در زیر سطح ریشه شود.
یافته­ ها نشان می­دهد که آبیاری گیاهان یونجه به آب­های شور و یا آب­های با کیفیت پایین باعث کاهش تولید می­شود. با این حال، اگر شما قصد آبیاری گیاهان خود توسط این منابع را دارید، باید با متخصصان محلی خود مشورت کنید.

 

 

برداشت یونجه معمولا قبل از گلدهی اتفاق می­افتد. بسیاری از کشاورزان با تجربه ادعا می­کنند که این امکان وجود دارد هرگز شکوفه­ های یونجه از طریق خاک­ ورزی حذف نشود. بهترین زمان برای برداشت یونجه صبح است. اگر بخواهیم بذرها را جمع­ آوری کنیم، بهترین دوره ماه­ های ژوئن و جولای سال سوم است. در این مورد، ما هرروز برداشت نمی­کنیم. ما اجازه می­دهیم که شکوفه های گل ظاهر شده و بذر تولید کنند. البته، در این مورد، ما به فعالیت گرده ­افشان­ها (زنبور عسل) نیاز داریم.

برای برداشت یونجه ماشین­ آلات مختلفی وجود دارد. به عنوان یک قاعده کلی، ماشین برداشت بایستی یونجه را از ارتفاع حداقل برش دهد. شایع­ترین تکنیک برداشت یونجه این است که توسط دستگاه گیاه را برش داده و آن­ها را در زمین خشک کنید. در این مورد، باران غیر منتظره گیاه را خرد کرده و کیفیت تولید را کاهش می­دهد. پس از آن، با استفاده از ماشین دیگر دو ردیف برداشت به یک ردیف تبدیل می­شود. پس از اطمینان از خشک شدن گیاه، با استفاده از تراکتور گیاهان خشک شده در بسته­ های 100 تا 2800 Ibs بسته­ بندی می­شوند (50 تا 1300 کیلوگرم).

میانگین عملکرد کل 35-20 تن در هکتار (یا 14-8 تن در جریب) در سال می­باشد (توزیع شده در 6-5 چین). بالاترین عملکرد می­­تواند بیش از 40 تن در هکتار یا 16 تن در جریب در سال باشد.

اکثر کشاورزان پس از سال چهارم کشت آن را متوقف می­کنند، زیرا عملکرد به طور قابل توجهی کاهش می­یابد (ممکن است هر سال 15 درصد کاهش یابد). همانطور که در بسیاری از گیاهان رخ می­دهد، یونجه نیز تحت تاثیر پدیده خودسمیت قرار می­گیرد. این بدان معنی است که گیاهان یونجه تولید سموم می­کنند که از رشد آن ممانعت می­کند. در نتیجه، پس از برداشت یونجه در سال چهام، بیشتر کشاورزان با شخم عمیق آن را از بین برده و گندم، ذرت یا جو کشت می­کنند. پس از برداشت گندم، ذرت یا جو کشت شده و دانه یونجه دوباره به مدت 4 سال کشت می­کنند. این تناوب کشت برای یونجه و گندم/جو/ذرت مناسب است. از سوی دیگر، غلات سبب کاهش علف ­های هرز شده و زمینه را برای کشت یونجه فراهم می­کنند. مطالعات نشان می­دهد که کشت ذرت پس از یونجه باعث افزایش 10 درصدی تولید آن می­شود.

نام علمی یونجه چیست؟

Medicago sativa

آیا مردم می­توانند یونجه را بخورند؟

بله انسان می­تواند یونجه را بخورد که منبع عالی از ویتامین­ها، پروتئین­ها، مواد معدنی و غیره است. اگر شما به کشورهای آسیایی خاص سفر کرده باشید، احتمالا یونجه­ ها را در سالاد، ساندویچ­ها، سوپ­ها و دیگر غذاها خورده­اید. با این حال، بر خلاف سایر حبوبات (عدس و غیره)، انسان­ها برای خوردن بذرهای آب پز شده یونجه ایمن نیستند. FDA توصیه کرده که کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف باید از جوانه­ های خام یونجه استفاده کنند. بسیاری از مردم از قرص یونجه و کپسول­های آن به عنوان مکمل غذایی استفاده می­کنند.

آیا برای مصرف انسان می­توان یونجه را در گلدان و در خانه رشد داد و چقدر طول می­کشد؟

بله شما می­توانید، اما شما باید بذری را انتخاب کنید که با هیچ ماده شیمایی تیمار نشده باشد. شما باید به فروشنده بگویید به بذر ارگانیک برای تولید جهت مصرف انسان نیاز دارید. به طور متوسط، حدود 5 روز پس از کشت جوانه­ ها به خوبی رشد می­کنند.

چه مدت طول می­کشد تا یونجه در مزرعه رشد کند؟

حدود 12-8 روز پس از کاشت، اولین جوانه­ ها را خواهید دید. شما می­توانید اولین چین را در حدود 65-60 روز پس از کاشت برداشت کنید.

آیا می­توان جو یا گندم را همراه با یونجه کشت کرد؟

بله شما می­توانید، اما مدیریت (کاشت، آبیاری، برداشت و غیره) آن بسیار پیچیده است. البته، کشت مخلوط عملکرد بیشتری را برای کشاورزان فراهم می­کند.

فواید یونجه چیست؟

یونجه به کاهش کلسترول کمک می کند و همچنین ممکن است فوایدی برای کنترل قند خون و تسکین علائم یائسگی داشته باشد. مردم همچنین آن را به دلیل داشتن مقدار زیادی آنتی اکسیدان، ویتامین C و K، مس، فولات و منیزیم مصرف می کنند. یونجه نیز بسیار کم کالری است.

آیا یونجه خوراکی است؟

بیشتر قسمت های گیاه یونجه خوراکی است مانند برگها و شاخه های جوان. جوانه یونجه را می توان به غذاهای مختلف برای تزیین اضافه کرد و یا به جای سبزی سالاد از آن استفاده کرد.

آیا یونجه باعث افزایش وزن می شود؟

طبق بانک اطلاعاتی USDA Nutrient، یک فنجان جوانه یونجه فقط 8 کالری دارد اما 0.2 گرم چربی، 0.7 گرم کربوهیدرات، 0.6 گرم فیبر و 1.3 گرم پروتئین ارائه می دهد. فیبر محلول غنی از یونجه می تواند به کاهش کلسترول کمک کند و به وزن بدن کمک کند.

عوارض جانبی یونجه چیست؟

عوارض جانبی یونجه عبارتند از: حساسیت به آفتاب، کمبود سلول های قرمز، سلول های سفید و پلاکت در خون

چه مدت طول می کشد تا گیاه یونجه رشد کند؟

گیاهان حدود 40 روز طول می کشد تا بعد از برش قادر به رشد مجدد از تاج شوند.

بهترین زمان سال برای کاشت یونجه چیست؟

در سال هایی که بارندگی کافی دارد، اواخر تابستان یا پاییز به طور معمول بهترین زمان برای کاشت یونجه است. عملکرد حاصل از بذر اواخر تابستان به طور کلی بالاتر از عملکرد یونجه بذر بهاره در سال استقرار است

آیا جوانه های یونجه به راحتی قابل پرورش هستند؟

یونجه خیلی راحت در خانه جوانه می زند (یکی از ساده ترین و سریع ترین دانه های جوانه زدن است). با این حال، اطمینان حاصل کنید که ابتدا بذرها را به مدت 6 ساعت خیسانده اید. این کمک خواهد کرد که روند جوانه زدن بسیار آسان تر و سریعتر انجام شود!

آیا یونجه به آب زیادی احتیاج دارد؟

یونجه یک محصول پر مصرف آب است زیرا دارای یک فصل رشد طولانی، یک سیستم ریشه ای عمیق و یک توده گیاهی متراکم است. محدوده معمولاً مورد نیاز آب برای یونجه 18 تا 36 اینچ آب در هر فصل است. یونجه در برابر خشکسالی یا دوره های طولانی بدون آب بسیار در دسترس کاملاً تحمل می کند.

آیا یونجه در خاک رسی رشد می کند؟

یونجه به جای خاک های رسی و سنگین مرطوب، در خاک زهکشی شده به خوبی عمل می کند و به pH خوب خاک از 6.5 تا 7.0 نیاز دارد.

بهترین کود برای یونجه چیست؟

کود دادن یونجه با فسفر (P) و پتاسیم (K) می تواند باعث افزایش عملکرد و ماندگاری طولانی شود. P و K عناصر درشت مغذی هستند، به این معنی که گیاهان در مقایسه با بسیاری از مواد مغذی دیگر به مقادیر نسبتاً زیاد به آن ها نیاز دارند.

منبع:پوپونیک
کارسا

14 آگوست 2021

تولید لیمو ترش افشین واحدی

افشین واحدی کشاورز بخش تولید شهرستان رودان استان هرمزگان هستم.مدیر واحد 13 هکتاری لیموترش

مجموعه ما با ظرفیت تولید 40 تا 50 تن لیمو ترش در سال یکی از عمده صادر کنندگان لیمو به کشور های آسیا میانه و عراق می باشد.

ک با بروز ترین سیستم آبیاری روز دنیا در حال حاضر مجموعه ای موفق در عرصه کشاورزی و صادرات می باشد.

http://https://aspb28.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/0baad0804b19e1d60f55086aa13be2e736525407-480p.mp4?wmsAuthSign=eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJ0b2tlbiI6IjJmZGI1ODcxNjg3Y2E2NTdiZmM4YmMxYzRjMjUzNDUxIiwiZXhwIjoxNjMxNjk2Nzg5LCJpc3MiOiJTYWJhIElkZWEgR1NJRyJ9.FtI7-yqATScff-83Sktka2yVIIH0J-CEaF-6bPkS3zY

 

 

14 آگوست 2021

مزایای استفاده از کود ۲۰۲۰۲۰ ان پی کا

کود 202020 ان پی کا دارای نسبت متعادلی از عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به همراه عناصر ریزمغذی به فرم کلات شده است که در تمام مراحل رشد گیاه قابل مصرف بوده و سبب افزایش کمی و کیفی محصول می شود.

این کود قابل استفاده برای کلیه محصولات زراعی و باغی بوده و حاوی عناصر اصلی نیتروژن، فسفر و بویژه پتاسیم می باشد که باعث فعال کردن آنزیم ها و دخالت در ساختار دیواره سلولی گیاه و سوخت و ساز ازت و ساختن پروتئین همچنین ازدیاد مقاومت گیاه به بیماریها و رطوبت بالا و خشک1ی و خوش طعم کردن میوه و درخشان کردن آن با استفاده از فعال کردن عناصر ریز مغذی آهن، روی، مس و منگنز در طول رشد می شود.
این محصول یک کود عمومی محسوب شده و بکارگیری آن برای کلیه گیاهان در تمام مراحل رشد امکان پذیر می باشد . این کود پودری با دارا بودن اسید آمینه و تمامی عناصر ریزمغذی بسیاری از نیازهای گیاه را تامین می نماید. همچنین این محصول با فرمول متعادل خود سرعت رشد ، عملکرد محصول و کیفیت را کاملا بهبود می بخشد.

گیاهان مبتلا به کمبود ازت در مقایسه با گیاهان سالم رنگ پریده و زرد هستند. این علائم ابتدا در مسن ترین برگ ها ظاهر می شود، در حالیکه برگ های جوان نسبتا سبز باقی می مانند.
برگ های مسن تر نسبت به برگ های جوان تر کم رنگ تر شده کلروز در نوک برگ ایجاد می گردد که این کلروز (رنگ پریدگی) در قاعده برگ به رنگ سبز روشن تبدیل خواهد شد و در مدت نسبتا کوتاهی کل مزرعه رنگ زرد پیدا می کند.

لیست کودهای موجود در فروشگاه کارسا

کود 202020 برای خرید اینجا کلیک کنید

کود 121236 برای خرید اینجا کلیک کنید

کود 05010 برای خرید اینجا کلیک کنید

کود سولوپتاس برای خرید اینجا کلیک کنید

کود نیترات کلسیم برای خرید اینجا کلیک کنید

کمبود ازت

گیاهان مبتلا به کمبود ازت دچار توقف رشد گردیده و زرد می شوند. در صورت کمبود شدید ازت نه تنها به رشد رویشی گیاه لطمه وارد می شود بلکه موجب قهوه ای شدن برگ ها و زردی آنها و خشکیدگی سرشاخه ها و نهایتا توقف گلدهی و تشکیل میوه می گردد. که این علائم ابتدا در برگ های مسن بروز مینماید. به عنوان مثال اولین علائم کمبود ازت در خیار و طالبی، روشنی رنگ و توقف رشد برگ ها است در صورت شدت کمبود تمام کلروفیل از بین می رود.

شاخه ها باریک شده و سخت و فیبری می شوند. میوه های خیار مبتلا به کمبود ازت رنگ روشن داشته و در محل گل نوک آنها باریک می شود و در طالبی میوه ها کوچک  میشوند. فقدان مداوم ازت قابل استفاده در خاک  یکی از علل اساسی کمبود محصول خیار و خربزه است.

کنترل کمبود ازت

تحت شرایط نرمال کمبود به آسانی و به سرعت با به کار گیری کودهای نیتروژنی قابل حل برطرف می شود. دو الی سه هفته پس از مصرف کودهای ازته برگ ها شروع به سبز شدن کرده و جوانه های جدید ظاهر می شوند. محلول پاشی با اوره سریعتر موجب برگشتن برگ به رنگ طبیعی می گردد.

کود 202020 ان پی کا با درصد استاندارد و آنالیز شده ۲۰% ازت ۲۰% فسفات ۲۰% پتاس می‌باشد که برای کلیه محصولات زراعی و باغی در طی زمان رشد قابل استفاده می‌باشد.

گیاهان بیشتر از هر چیز دیگر به سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز دارند. نیتروژن در اصل به رشد سریع و شاخ و برگ کمک می کند. همچنین در تولید بذر گیاه و افزایش میوه مؤثر است.

فسفر مهمترین عامل در روند صحیح فتوسنتز برای گیاه است و در ریشه‌زایی، تشکیل گل و دانه‌بندی اهمیت زیادی دارد. همچنین توانایی گیاه برای مقابله با استرس را افزایش می‌دهد.

پتاسیم در مرحله زایشی گیاه کاربرد دارد، به تشکیل پروتئین و درشت شدن میوه کمک می‌کند و خاصیت انبارداری آن را نیز افزایش می‌دهد. همچنین تحمل گیاه را در برابر تنش‌های زیستی و غیر زیستی افزایش می‌دهد.

این محصول به دلیل انحلال ۱۰۰ درصد ، در مخازن کود به هیچ عنوان رسوب نمی نماید. این کود کمبود های مربوط به هر یک از عناصر اصلی را برطرف نموده و مصرف کودهای پایه را به حداقل می رساند. همچنین این نوع کود فاقد کلر، سدیم و فلزات سنگین می باشد.
کود 202020 ان پی کا قابلیت استفاده مصارف آب آبیاری و همچنین محلول پاشی را دارا می باشند.

کلیه گیاهان مبتلا به کمبود فسفر به رنگ سبز تیره تغییر یافته و نقاط رنگارنگ به صورت تیره و روشن در مسن ترین برگ ها ظاهر می شوند.

علائم اختصاصی در برگ های مسن دیده شده، کلروز (رنگ پریدگی) از نوک برگ پیر شروع شده و به طرف قائده برگ گسترش می یابد ولی مانند سایر قسمت های گیاه سبز تیره باقی می مانند.

کمبود فسفر

کمبود فسفر باعث توقف رشد شده که در حالت شدید برگ های جوان کوچک مانده و با رنگ سبز تیره وجود نقاط قهوه ای سوخته ما بین رگبرگها در برگ های مسن تر و زرد شدن مسن ترین برگ گیاه در مقابل رنگ سبز تیره برگ ها بالایی است.

کنترل کمبود فسفر

علت اصلی کمبود فسفر به خاط رمصرف کم کودهای فسفره وجود آهک زیاد در خاک مصرف زیاد کودهای نیتروژنه ناکافی بودن مقدار منیزیم قابل استفاده و همچینین کمبود رطوبت در خاک می باشد. که با رعایت این نکات کمبود فسفر برطرف می گردد.

مزایا و ویژگی های کود 202020 ان پی کا:
  • حاوی عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به نسبت متعادل
  • دارای عناصر ریزمغذی به فرم کلاته با EDTA
  • قابل مصرف به دو صورت کود آبیاری و محلول پاشی
  • قابل استفاده برای تمام مراحل رشدی گیاه بخصوص در زمان رشد رویشی
نحوه مصرف کود 202020 ان پی کا:

مقدار و نحوه مصرف کود 202020 ان پی کا متفاوت و به قرار زیر می‌باشد.

استفاده از این کود در بهار و یا تابستان بسته به اندازه گل از یک سوم تا دو قاشق مرباخوری می‌باشد که 15 روز یکبار به گل داده می‌شود.

استفاده از کود 202020 ان پی کا در فصول پاییز و زمستان برای گیاهان آپارتمانی و همچنین کاکتوس‌های متوقف هر 60 روز یکبار می‌باشد.

برای هر 1000 لیتر آب در حدود 5/3 کیلوگرم کود مورد نیاز می باشد. توجه داشته باشی

میزان مصرف این کود با توجه به نوع استفاده محلول پاشی و یا همراه آبیاری متغیر است.

برای مصارف خانگی یک قاشق چایخوری در 1 لیتر آب حل شود . و سپس حالت عادی از همان آب به گلدان آب بدهید.

گیاهانی که شدیدا مبتلا به کمبود پتاسیم (K) می شوند ظاهر گیاه دچار تنش خشکی می شود.

کمبود پتاسیم

کمبود پتاسیم با فنجانی شدن و یا چروک  شدن برگ ها که در ابتدا برگ ها مسن تر تحت تاثیر قرار می گیرند مشخص می شود. فنجانی شدن برگ ها معمولا همراه با ایجاد زردی ناچیزی در حاشیه ی آنها می باشد. در حالت شدید کمبود این حاشیه ها از قسمت نوک خشک می شوند. همزمان با بروز علائم برگی توسعه غیر عادی میوه نیز اتفاق می افتد مثلا در میوه ی خیار قسمت متصل به ساقه نسبت به گلگاه رشد کمتری دارد و در میوه ی خربزه بافت گوشتی غیر عادی و بی مزه ای ایجاد می شود.

کنترل کمبود پتاسیم

برای رفع کمبود پتاسیم با توجه به قلیایی یا اسید بودن خاک دادن کودهای شیمیایی حاوی پتاس مانند سولفات یا کلرور پتاسیم به خاک بسیار موثر است. در خاک های شنی که پتاسیم سریعتر شسته می شود مصرف سالیانه ی آن به دفعات در مقدار کم بهتر است. اما در خاک های سنگین برای بدست آوردن واکنش دلخواه لازم است چندین سال متوالی و هر سال یک یا دو بار پتاسیم را در مقادیر زیاد مصرف نمود.

موارد مصرف کود 202020 ان پی کا

موارد مصرف کود 202020 ان پی کا متفاوت است.

از این کود برای درختان میوه، گندم و جو، ذرت و همچنین گیاهان زینتی و سبزیجات و سایر موارد استفاده می‌شود.

کمبودهای گیاه خود را با استفاده از این کود رفع کنید و به تسریع رشد گیاه خودکمک کنید.

14 آگوست 2021

کارخانه هرنگ بستک

حسین خرد خرد بنیانگزار شرکت هرنگ شهرستان بستک استان هرمزگان هستم

مجموعه ما تولید کننده انواع فراورده های کنجدی شامل: ارده کنجد انواع حلوا ک در ابتدا فعالیت خود را با دستگاه هایی ک همگی ابتکار خودم بود شروع ب فعالیت کردم و ب مرور زمان  با تحقیق بازار کم کم محصولات اضافه شدند.و اکنون هرنگ با تلاش و پشتکار ب مجموعه ای موفق در استان و کشور تبدیل شده است.

http://https://aspb29.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/787cf5d86023dad89a8ec828b403221536636092-720p.mp4?wmsAuthSign=eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJ0b2tlbiI6IjY3ZjNhNWRlNGFjNzg1YWVjNWFlYTUzNWIwMzU2NDUxIiwiZXhwIjoxNjMxNjk3OTQ0LCJpc3MiOiJTYWJhIElkZWEgR1NJRyJ9.x2HhZXG2mxrTDMaUKlUS9WcIGtFbfV_dtooDULSSuic

14 آگوست 2021

کارگاه تولیدی عرقیات شفا

زهرا رادمنش هستم آموزگار بازنشسته  مدیر کارگاه تولیدی عرقیات گیاهی شفا

پس از بازنشستگی پیگیر اموزش های طب سنتی و داروهای گیاهی شدم

و با هدف آوردن نمادی از کاشان و شیراز به شهر زیبای بندرعباس

فعالیت خود را در شهر فین شروع نمودم.

https://hajifirouz4.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/04b92b50494d9b99294380ab9d8b06a237250516-480p.mp4?wmsAuthSign=eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJ0b2tlbiI6IjI2NWE3ZmQ3N2YzNmE3YWZmZTc3MjEyMWI4NjRlN2Y2IiwiZXhwIjoxNjMxNjk2OTU2LCJpc3MiOiJTYWJhIElkZWEgR1NJRyJ9.KA_p2i0Goq324fOY49_VBBrFHash7E1ioZCg7bp3_0Q

14 آگوست 2021

مجموعه نوین کشت مداح

اسحق مداح مدیر مجموعه نوین کشت مداح واقع در استان هرمزگان شهرستان رودان است.

ایشان دارای 18 سال سابقه تولید گلخانه ای صیفی و سبزی عمدتا تولید فلفل رنگی است.

بیشتر فعالیت مجموعه نوین کشت مداح در زمینه صادرات  فلفل رنگی است .

محصولات مجموعه نوین کشت دارای بازار جهانی هستند.

نوین کشت مجموعه ای  با ایجاد ظرفیتت 100نفری اشتغال مجموعه ای موفق و رو به پیشرفت می باشد.

http://https://aspb28.cdn.asset.aparat.com/aparat-video/b45238f07703366d4d57c194e0eee49836527620-720p.mp4?wmsAuthSign=eyJhbGciOiJIUzI1NiIsInR5cCI6IkpXVCJ9.eyJ0b2tlbiI6ImY1NmE4NTNmYzIzOWIwMDIwOTdkNzVkZWJjNjk4NDEwIiwiZXhwIjoxNjMxNjk3MzA3LCJpc3MiOiJTYWJhIElkZWEgR1NJRyJ9.9kAb2BXIbNsEUWIhwkIrHt3r8PWsc783MYyueQiCwhU

12 آگوست 2021

منابع ژنتیکی ضامن پایداری تولید غذا در کشور

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: حوزه منابع ژنتیکی یکی از حوزه‌هایی بوده که به شدت در تضمین پایداری تولید غذا موثر است اما با بی مهری و بی‌توجهی مواجه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در آیین بزرگداشت روز جهانی تنوع زیستی و اولین جشنواره ملی منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی که امروز سه شنبه در سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: توسعه در دنیا قدمت طولانی دارد اما مسأله پایداری حدود ۴۰ سال است در ادبیات توسعه در دنیا بروز پیدا کرده است.

وی با اشاره به این که مسأله توسعه پایدار حدود ۳۰ سال پبش به طور نهادینه شده در قالب عهدنامه ریو وارد ادبیات جهانی شد، افزود: انسان متوجه شد با توسعه بی ضابطه و یک سویه و اعتماد کردن به مظاهر مدرنیته، پایداری نسل بشر را تحت الشعاع قرار داده است؛ بروز مسائلی مانند گرمایش زمین، گازهای گلخانه ای و … که تنوع زیستی را تهدید کرده از جمله این موارد است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: از همان برهه، پژوهش در کشورهای توسعه یافته بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت چرا که پژوهش ذاتا به عمق و لایه زیرین تصمیمات می پردازد و تبعات تصمیمات اجرائی را نشان می‌دهد.

وی با بیان این که اقدامات اجرایی بدون توجه به پژوهش ممکن است لزوما در مسیر توسعه پایدار نباشد به همین دلیل در موارد متعدد با شکست مواجه می‌شود، اذعان کرد: ما امروز اگرچه می گوییم به جاهایی آبرسانی کرده ایم اما در پایداری تامین آب به مشکل خورده ایم. آیا این نوع از  توسعه، پایدار است؟ امروز در پایداری سلامت مردم به مشکل خورده‌ایم و در پایداری تامین برخی اقلام غذایی نیز به نظر می رسد به مرز هشدار رسیده‌ایم.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: در برخی اقدامات آبرسانی بدون در نظر گرفتن شرایط منطقه عمل شده و امروز یا چاه‌ها خشک شده و یا سدها بدون آب مانده و با بروز خشکسالی، پایداری آب با مشکل مواجه شده است.

وی دلیل این موارد را کم توجهی به پژوهش های کاربردی دانست و به تضعیف زیرساخت های تحقیقاتی کشور اشاره کرد.

بازرگان بیان داشت: پژوهش به عنوان راهنما و راهگشا، موضوعات را بررسی و با مدارک مستند، راه را نشان می‌دهد؛ اگر با استناد به آن مدارک اقدام می‌ شد باید در احداث سد گتوند تجدید نظر می شد.

وی گفت: اگر حرکت های توسعه ای مبتنی بر نتایج تحقیقاتی صورت می گرفت، نباید توسعه نیشکر در استان خوزستان اتفاق می‌افتاد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با تولید واکسن کرونا و توجه به سلامت مردم عنوان کرد: امروز در خانواده‌های همه ما افرادی روی تخت بیمارستان هستند و باید بیشتر در پایداری سلامت مردم عزیز کشورمان می کوشیدیم و خود را از اسارت مظاهر توسعه بی توجه به پایداری نجات می دادیم.

وی با بیان این که پژوهش‌های کاربردی در کشور ما مظلوم واقع شده است، تصریح کرد: در بین پژوهش‌های کاربردی حوزه تنوع زیستی و منابع ژنتیکی بیش از باقی بخش‌ها مورد بی مهری واقع شده‌اند؛ حوزه منابع ژنتیکی یکی از حوزه‌هایی است که به شدت در تضمین پایداری تولید غذا موثر است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: اکنون که جشنواره تنوع زیستی در ایران به منظور قدردانی از زحمات محققان این بخش و به صورت ملی توسط بخش دولتی و خصوصی برگزار می‌شود. لازم است به ضرورت و اهمیت آن توجه شده و این برنامه مهم در کشور به نحو ارزشمندی جایگاه واقعی خود را بیابد.

وی با اشاره به اهمیت داده ها و اطلاعات مستند در توسعه زیرساخت های کشور عنوان کرد: نداشتن اطلاعات منسجم و بانک‌های اطلاعاتی مدون و قابل استناد، تصمیم‌گیری مدیران را متاثر می‌کند؛ محققان بسیاری اطلاعات مستند تولید کرده و منابع ژنتیکی را شناسایی، مدیریت و حفظ می‌کنند اما نباید اقدام های تحقیقاتی بی اهمیت دیده شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر این که تمامی اجزاء توسعه پایدار باید در کنار هم مورد توجه قرار گیرد، گفت: اگر دسترسی را با مبانی فرهنگی توسعه پایدار همراه نکنیم در جهت توسعه پایدار حرکت نکرده‌ایم و حفظ منابع به خطر خواهد افتاد.

وی تصریح کرد: در سال ۹۳ قانون ذخایر ژنتیکی تصویب شد و در سال ۹۷، این قانون ابلاغ شد و در سال ۹۸ مرکز مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی در وزارت جهاد کشاورزی شکل گرفته است، این مرکز در سال ۹۹ راه اندازی شد و در سال ۱۴۰۰ آیین نامه این قانون با کمک تیم اجرایی، استادان و محققان دانشگاهی و پژوهشگران مصوب و توسط هیأت وزیران ابلاغ شد و در حال حاضر کارشناسان ما برای بهبود هرچه بیشترآن دستورالعمل های مربوطه را با دقت دردست اقدام دارند.

موسسه رازی مظلوم واقع شده است

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان این که پایداری سلامت کشور نباید در معرض تهدید قرار گیرد، اظهار داشت: با توجه به اعتبارات سالانه ناچیز تملک دارائی های سرمایه ای حدود ۴.۵ میلیارد تومانی که به موسسه رازی داده می‌شود زیرساخت‌های این موسسه برای برطرف کردن ناپایداری سلامت کشور کافی نبوده و لازم است برای توسعه فعالیت های سلامت، این مؤسسه تاثیرگذار با بیش از یک قرن تجربه را یاری کرده تا بتواند جایگاه واقعی و تاثیرگذار خود را مانند گذشته در کشور ایفا کند. مؤسسه تحقیقات و سرم سازی رازی از ابتدا در خصوص مبارزه با ویروس کرونا آمادگی خود را اعلام کرده و توانسته است حدود ۴۰۰ هزار دز واکسن کرونا را تهیه کند اما به دلایلی هنوز نتوانسته ایم این میزان از واکسن های تولید شده را به بازار داخلی عرضه کنیم.

فاز ۳ کار آزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس در انتظار مجوز سازمان غذا و دارو

بازرگان ادامه داد: واکسن رازی فاز ۱ و ۲ کارازمایی بالینی را طی کرده است اما بازهم این مؤسسه در انتظار مجوز نهاد مربوطه می باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: موسسه رازی از اسفند سال ۹۸ کار تحقیقاتی خود را شروع کرده است و با حمایت از واکسن داخلی می توانیم در زمینه مبارزه با این ویروس خطرناک موفقیت های بیشتری را در درمان مردم کشورمان داشته باشیم.

وی افزود: اگر به دنبال توسعه پایدار و قدرت برای کشور هستیم باید از بخش تحقیقاتی حمایت شود همانطور که در جهان مسیر توسعه پایدار با توجه ویژه به پژوهش های کاربردی پیش می‌رود.

بازرگان از رویکرد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تحقیقات کاربردی هم انتقاد کرد و گفت: متاسفانه این وزارتخانه به وزارت آموزش عالی برگشته است.

گفتنی است؛ در پایان این مراسم از پیشکسوتان، محققین و پژوهشگران عرصه منابع ژنتیکی و زیستی توسط معاون وزیر و رئیس سازمانتحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اهدا لوح یابود تجلیل شد.